DOM PRZY MALCZEWSKIEGO

Nasz Klub został zarejestrowany w maju 1990 roku, a więc jesteśmy jednym z najstarszych klubów w Polsce i w tym roku obchodzimy 30-lecie naszej działalności.
Angażowanie się w działalność charytatywną ma ogromny wpływ na motywację do wychodzenia poza utarte schematy działania. Dzięki różnym akcjom przez te 30 lat, wspomagamy i organizujemy pomoc, ważną dla lokalnej społeczności. Niestety zbyt mało artykułów publikujemy na łamach "Polskiego Liona", dlatego nasza działalność nie jest szerzej znana co powoduje jej anonimowość, brak sprzężenia zwrotnego i trudności z dotarciem do tych, którzy tej pomocy naprawdę najbardziej potrzebują.
Tym razem postanowiliśmy to zmienić i napisać o naszej współpracy z Gdańską Fundacją Innowacji Społecznej, operatorem sześciu Domów dla dzieci w Trójmieście.
Jeden z nich usytuowany w starym klasztorze Salezjanów na gdańskiej Oruni musiał zmienić swoją siedzibę. Dzięki życzliwej współpracy Fundacji z władzami miasta, w tym ze Śp. Prezydentem Pawłem Adamowiczem postawiono na działce miejskiej nowy dom, lecz wysiłek finansowy miasta i Fundacji na ten cel został wyczerpany. Nowy, piękny pachnący nowością Dom przy Malczewskiego stał pusty. Fundacja miała do wyboru umeblować go zużytymi meblami ze starej siedziby, lub organizować długotrwałe zbiórki, sponsorów na nowe meble i wyposażenie.
Współpracowaliśmy już z GFIS od jakiegoś czasu, fundując stypendia dla dzieci z domów prowadzonych przez Fundację więc wiedzieliśmy wcześniej o tej sytuacji.
Dzięki pomocy innych trójmiejskich klubów zebraliśmy pewną sumę pieniędzy i wystąpiliśmy do LCIF o grant, równowarty zgromadzonej przez nas sumie. Wszystko się udało i dysponowaliśmy już kwotą, prawie wystarczającą na umeblowanie całego domu. I znowu natrafiliśmy na ludzi dobrej woli. Gdy wybraliśmy się do gdańskiej IKEA, aby zamówić meble i wyposażenie do nowego domu, IKEA nie tylko desygnowała młodą zdolną architektkę, która wykonała piękny, kompleksowy projekt wszystkich pomieszczeń, ale również znacząco obniżyła ich cenę, zapewniła bezpłatny transport i tani montaż wszystkiego, przez swoich wykwalifikowanych monterów.
Efekty naszych starań i ich pracy możemy sami ocenić na poniższych zdjęciach. Dla nas jednak największą nagrodą był widok radości dzieci, które przyjechały oglądać swój nowy dom.

Past Prezydent LC Gdańsk-1
Projekt koordynator