Jesteś tutaj: Home » Działalność Klubu » Życie klubowe » Działalność » życie klubowe
Harmonia doczesna była przypadkowa, ale rozwinęła się niezwykła siła symboliczna: 31 sierpnia 2019 r. odbyła się w Lubece Noc Muzeów. Po raz pierwszy... więcej
31/08/2019
XVI Regaty o Puchar Prezydenta LC Gdańsk-1 już za nami... Pomimo ostrzeżeń o silnym wietrze pogoda dopisała i - jak mówiły prognozy - po dość trudnym... więcej
19/05/2018
W dniach 8-12 czerwca 2017 r. na sopockim hipodromie odbywały się Międzynarodowe Zawody Jeździeckie CSIO'2017. Organizatorzy umożliwili nam postawienie... więcej
12/06/2017
Przy pięknej, słonecznej pogodzie w sobotę 20 maja 2017 r. na Zatoce Gdańskiej odbyły się XV Regaty o Puchar Prezydenta LC Gdańsk–1. W regatach... więcej
20/05/2017
Jak każdego maja od trzynastu już lat, członkowie LC Gdańsk-1 z rodzinami i przyjaciółmi stanęli w szranki, aby walczyć o zaszczyt zdobywcy pucharu... więcej
25/05/2015
VII Regaty Smoczych Łodzi o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska miały miejsce na Motławie 22 września 2012. Na starcie stanęły załogi wystawione przez... więcej
22/09/2012

TOMASZ WŁODARSKI

KASCHUBISCHE KLÄNGE ZUR MUSEUMSNACHT

Harmonia doczesna była przypadkowa, ale rozwinęła się niezwykła siła symboliczna: 31 sierpnia 2019 r. odbyła się w Lubece Noc Muzeów. Po raz pierwszy uczestniczył w nim Lions Club Lübeck. Włączył program Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska do programu Engelsgrube (Noc muzeów) i zaprosił przyjaciół z Lions Club Gdańsk-1.

Oba kluby współpracują od kilku lat nad różnymi projektami. Piętnastu gdańskich Lionów udało się na 19 Noc Muzeów do Lubeki. W swoich bagażach mieli pyszny bigos (polskie danie narodowe, surówka z białej kapusty) i beczkę kiszonych ogórków. Przywieźli także wszystko, aby zaoferować kilkaset obfitych kanapek ze smalcem. A potem serwowali znanego w ich grupie „Wściekłego psa ”: likier z wódką, syropem malinowym i kilka kropli Tabasco. Przybyło też piwo z Gdańska. Zabrali także zespół kaszubski: skrzypce, kontrabas i dwa akordeony. W wolnym czasie muzycy grają muzykę ludową z okolic Gdańska, tym razem zrobili to przed Domem Gdańskim w Lubece.

Na Altstadtstraße panowała wesoła atmosfera. Jednak tylko nieliczni zadowoleni goście mogli być świadomi, że był to także wieczór historycznej randki. To była noc 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 r. Pancernik „Schleswig-Holstein” w Gdańsku otworzył ogień na Westerplatte. A teraz, 80 lat później, gdańscy przyjaciele świętowali radosną noc muzealną ze swoimi przyjaciółmi z Lubeki, w domu hanzeatyckim miasta Gdańsk, jednym z najstarszych domów w Lubece. Pokazuje eksponaty miasta Gdańska, które zgromadzili uchodźcy z Gdańska.                                          

Dużo pozytywnej mocy symbolicznej. Wielu odwiedzających nie miało świadomości tych strasznych czasów. Może to dobrze, ale polscy przyjaciele, którzy nam smarowali kanapki ze smalcem na obchody Lubeki, myśleli i działali pozytywnie.

Następnego dnia Klub Lions Lubeka wraz z Lions Klubem Gdańsk-1 był  również aktywny. Podczas Walderlebnistag grillowali kiełbaski i sprzedawali je oraz gofry zwiedzającym, zwłaszcza młodym rodzicom z małymi dziećmi. Na szczęście wydarzenia, które skłoniły nas do przemyśleń dnia poprzedniego, są niezwykle odległe dla młodych rodziców i ich dzieci.

Klaus J. Groth,
LC Lubeka

Prezentujemy Ruch Lions

W dniach 8-12 czerwca 2017 r. na sopockim hipodromie odbywały się Międzynarodowe Zawody Jeździeckie CSIO'2017. Organizatorzy umożliwili nam postawienie "stoiska" lioneskiego i prezentowania naszej działalności.
Każdego dnia członkowie trójmiejskich Klubów Lions od rana do późnego popołudnia promowali nasz Ruch i opowiadali gościom zawodów hippicznych o działalności polskich Lionów.
Banery, ulotki, archiwalne wydania magazynu "Polski Lion" i "krówki"-ciągutki z naszym logo przyciągały do naszego stoiska, a psiak Wiesława z LC Gdańsk-1 był jednym z naszych najsympatyczniejszych "magnesów"...

KG

XVI Regaty o Puchar Prezydenta LC Gdańsk–1

XVI Regaty o Puchar Prezydenta LC Gdańsk-1 już za nami... Pomimo ostrzeżeń o silnym wietrze pogoda dopisała i - jak mówiły prognozy - po dość trudnym początku - regaty przebiegały w pięknej, słonecznej aurze i żeglarskiej atmosferze.
Zdobywcami pucharów Prezydenta LC okazali się wychowankowie obozów żeglarskich prowadzonych przez wiele lat w tym miejscu przez naszego kolegę Andrzeja Mizgiera- startujący rodzinnie: sternik - Łukasz Matuszewski z załogą - Bartosz Matuszerwski, Marcin Matuszewski, którzy zajęli I miejsce na podium oraz załoga młodzieżowa z najmłodszym sternikiem regat - Stasiem Bajerskim z załogą: Hubertem Lewandowskim, Igorem Piotrowskimi i Krzysztofem Studzińskim, którzy zajęli III miejsce. Rozdzielił Ich zajmując II lokatę stały sternik załogi Jacka Jassema - Jacek Grabowski z załogą - Szymonem Trąbała i Tomaszem Ignatowiczem.
Puchary wręczałem osobiście jako prezydent klubu, a zaprojektował je i ufundował kolega Zbyszek Polakow, Podziękowania złożyłem też wszystkim kolegom, którzy startowali w regatach, oraz tym wszystkim, którzy mogli i chcieli pokibicować w Pucku uczestnikom naszych regat!!
Co do funduszy pozyskanych, nie było tego wiele (około 2000 zł), lecz to głównie z powodu poczęstunku, który serwujemy uczestnikom regat i wszystkim gościom bezpłatnie. Jest to już tradycja, której nie chcemy zmieniać.
Suma ta zostanie w całości przeznaczona na zasilenie Funduszu Stypendialnego naszej stypendystki z Domu Dziecka – Gabrysi, która świetnie zdała maturę i niebawem zacznie studiować germanistykę.
Zamierzamy przedłużyć jej stypendium na kolejny rok.

Wiesław Gwóźdź
Prezydent LC Gdańsk 1

XV Regaty o Puchar Prezydenta LC Gdańsk–1

Przy pięknej, słonecznej pogodzie w sobotę 20 maja 2017 r. na Zatoce Gdańskiej odbyły się XV Regaty o Puchar Prezydenta LC Gdańsk–1.
W regatach uczestniczyli czynnie i biernie zaproszeni przez nas goście z zaprzyjaźnionego Klubu Lions z Lubeki. Startowała w tym roku rekordowa ilość załóg, bo aż 31 (!!!). Zmusiło to organizatorów do podjęcie strategicznej decyzji o rozegraniu biegów eliminacyjnych, gdyż mieliśmy zarezerwowanych 25 łódek (z powodu sztormu i zniszczenia części plaży w ośrodku w Pucku, gdzie od lat jest baza regat, nie było fizycznej możliwości postawienia większej ilości łódek przed regatami).
Nie było więc innej możliwości, jak zdecydować się na dwa biegi eliminacyjne i cztery biegi finałowe, żeby wszystkie zgłoszone załogi mogły wziąć udział. Pogoda była piękna - prawdziwie żeglarska ze słońcem i zmieniającym się wiatrem (co do siły i kierunków). Wszyscy na wodzie dobrze się bawili (nasi goście z Niemiec chyba również...) i chociaż były też spore emocje - zawsze one są tam, gdzie jest rywalizacja - to trzeba pamiętać o zachowaniu przepisów regatowych i bycia fair wobec konkurentów. Nie obyło się bez kilku żeglarskich kolizji, a nawet spadł jeden maszt.
Po ogłoszeniu wyników przez Sędziego Głównego regat - Prezydent Klubu Wiesiek Gwóźdź wręczył nagrody zwycięzcom. A oto pierwsza trójka całej stawki:
I miejsce - Krzysztof Mongird (sternik ) + Ignacy Wiśniewski + Mikołaj Koropecki
II miejsce - Kamil Ortyl (sternik ) + Bolesław Obelnicki + Paweł Obelnicki
III miejsce - Maciej Markuszewski (sternik ) + Janusz Sączyński + Piotr Rybarczyk + Łukasz Zakrzewski ("Farma" Sp. z o.o.)
Zapraszamy wszystkich Lionów z całej Polski do przyszłorocznych XVI już regat. Obiecujemy, że przygotujemy więcej jachtów!

Wiesław Gwóźdź
Prezydent LC Gdańsk 1