KASCHUBISCHE KLÄNGE ZUR MUSEUMSNACHT

Harmonia doczesna była przypadkowa, ale rozwinęła się niezwykła siła symboliczna: 31 sierpnia 2019 r. odbyła się w Lubece Noc Muzeów. Po raz pierwszy uczestniczył w nim Lions Club Lübeck. Włączył program Domu Hanzeatyckiego Miasta Gdańska do programu Engelsgrube (Noc muzeów) i zaprosił przyjaciół z Lions Club Gdańsk-1.

Oba kluby współpracują od kilku lat nad różnymi projektami. Piętnastu gdańskich Lionów udało się na 19 Noc Muzeów do Lubeki. W swoich bagażach mieli pyszny bigos (polskie danie narodowe, surówka z białej kapusty) i beczkę kiszonych ogórków. Przywieźli także wszystko, aby zaoferować kilkaset obfitych kanapek ze smalcem. A potem serwowali znanego w ich grupie „Wściekłego psa ”: likier z wódką, syropem malinowym i kilka kropli Tabasco. Przybyło też piwo z Gdańska. Zabrali także zespół kaszubski: skrzypce, kontrabas i dwa akordeony. W wolnym czasie muzycy grają muzykę ludową z okolic Gdańska, tym razem zrobili to przed Domem Gdańskim w Lubece.

Na Altstadtstraße panowała wesoła atmosfera. Jednak tylko nieliczni zadowoleni goście mogli być świadomi, że był to także wieczór historycznej randki. To była noc 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 r. Pancernik „Schleswig-Holstein” w Gdańsku otworzył ogień na Westerplatte. A teraz, 80 lat później, gdańscy przyjaciele świętowali radosną noc muzealną ze swoimi przyjaciółmi z Lubeki, w domu hanzeatyckim miasta Gdańsk, jednym z najstarszych domów w Lubece. Pokazuje eksponaty miasta Gdańska, które zgromadzili uchodźcy z Gdańska.

Dużo pozytywnej mocy symbolicznej. Wielu odwiedzających nie miało świadomości tych strasznych czasów. Może to dobrze, ale polscy przyjaciele, którzy nam smarowali kanapki ze smalcem na obchody Lubeki, myśleli i działali pozytywnie.

Następnego dnia Klub Lions Lubeka wraz z Lions Klubem Gdańsk-1 był  również aktywny. Podczas Walderlebnistag grillowali kiełbaski i sprzedawali je oraz gofry zwiedzającym, zwłaszcza młodym rodzicom z małymi dziećmi. Na szczęście wydarzenia, które skłoniły nas do przemyśleń dnia poprzedniego, są niezwykle odległe dla młodych rodziców i ich dzieci.

Klaus J. Groth,
LC Lubeka