Niecodzienny koncert

Pięćdziesiąt lat temu, 7 grudnia 1970 roku, Willy Brandt, ówczesny Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec, podczas wizyty w Warszawie oddał hołd Bohaterom Getta, klękając przed poświęconym im pomnikiem. Ten symboliczny gest stanowił punkt zwrotny w budowaniu cierpliwej i mądrej naprawy trudnych od stuleci relacji polsko–niemieckich.

Aby uczcić i upamiętnić to ważne wydarzenie zorganizowane zostało to właśnie artystyczne przedsięwzięcie: krótki koncert oraz przedstawienie polskiego i niemieckiego spojrzenia na ten historyczny moment.

W pierwotnym zamyśle koncert miał mieć formę wspólnego wykonania requiem Krzysztofa Pendereckiego i requiem Johannesa Brahmsa przez połączone orkiestry i chóry Uniwersytetów Muzycznych Gdańska, Lubeki i Warszawy w filharmoniach tych miast. W związku z obecną sytuacją epidemiczną realizacja tego zamierzenia musi zostać przesunięta o rok.

Wydarzenie powstało z inicjatywy Lions Club Lubeka i Lions Club Gdańsk–1, a jego patronami i współorganizatorami są Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Nadburmistrz Lubeki Jan Lindenau, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper, Akademia Muzyczna w Gdańsku, Akademia Muzyczna w Lubece oraz Fundacja Willy Brandta w Lubece.

Program artystyczny:

Johannes Brahms – Trio fortepianowe c- moll nr 3 op. 101 cz. I / Piano Trio c- moll no 3 op. 101 part 1

Wykonawcy POLISH PIANO TRIO

Robert Kwiatkowski – skrzypce – violin- geige

Błażej Goliński – wiolonczela / cello/ violoncello

Dominka Glapiak – PIłasiewicz  fortepian – piano

www.gdansk.pl

TRANSMISJA UROCZYSTOŚCI i KONCERTU 5.12.2020 godz. 16:00 ⇒proszę kliknąć TUTAJ

Członkowie LC Gdańsk-1 koncert w planowanej pierwotnie formie planują zorganizować w 2021 r., po zakończeniu pandemii, o czym bedziemy Państwa informować.

Piotr Mongird
Prezydent LC Gdańsk-1